четвер, 14 квітня 2016 р.

Цінність і неповторність життя людини.

                                   Цінність і неповторність життя людини.
Життя – це те, що люди найбільше
намагаються зберегти і найменше бережуть.
Жан де Ламбрюйер

У ЧОМУ СУТЬ ЖИТТЯ?
(легенда)
Один заможний іноземець їхав на своєму шикар­ному автомобілі і сталося таке, що машина зіпсувала­ся на тому місці, де біля дороги у стані глибокої ме­дитації сидів мудрець. Після кількох спроб полагоди­ти автомобіль багач, роздратований своєю невдачею, звернувся до старця, який нічого корисного (на думку багатія) не робив:
-     Чого ти тут сидиш без діла?
-     А що мені робити? - питає мудрець.
-     За цей час ти міг би заробити багато грошей!
-     А навіщо? - здивувався мудрець.
-     Як навіщо? - ще більше здивувався багач. - Ти міг би вкласти гроші у банк, під відсотки, твої заоща­дження зростали б з кожним днем, і згодом ти став би багатою людиною.
-     А навіщо мені бути багатим? - пильно глянувши на багача, спитав мудрець.
-     Як навіщо?.. - розгубився багатій. - Багата лю­дина може нічого не робити і спокійно насолоджува­тися життям...
-     Слухай, - сказав старець, - навіщо мені робити стільки зайвих дурниць, якщо я і так спокійно насо­лоджуюся життям?!
А що ж таке життя?
Життя - це диво, насолода, феномен, який намагалися роз­гадати і пізнати мудреці і філософи, лікарі і біологи, письмен­ники і поети... Чарівність і неповторність життя оспівана у вір­шах і прозі, у фольклорі і піснях, у живописі та скульптурі.
Людина - дитя Землі і Космосу. Фізичне життя пов'язує нас з особливою частиною Всесвіту, в якому ми живемо і яку нази­ваємо Землею. Ми пов'язані з Матір'ю-Землею за допомогою їжі, яку споживаємо, води, яку п'ємо, повітря, яким дихаємо, за допомогою Сонця з його всеохоплюючою енергією. І від усьо­го цього залежить не лише здоров'я нашого організму, але і тривалість нашого життя.

А чи знаєш ти заповіт життя?
Кілька років тому пішла з життя велика жінка. Вона - гро­мадянка світу в найвищому розумінні слова. Це - мати Тереза, лауреатка Нобелівської премії миру, яка стала загальнолюдсь­ким символом милосердя, діяльного гуманізму.
Вона померла. Але з'ясувалось, що мати Тереза залишила духовний заповіт. Ось він:
*     Життя  -  це можливість.  Скорис­тайся нею.
*     Життя - це краса. Замилуйся нею.
*     Життя - це мрія. Здійсни її.
*     Життя - це виклик. Прийми його.
*     Життя - це борг твій сущий. Ви­конай його.
*     Життя - це гра. Стань гравцем.
*     Життя - це багатство. Не розтринькуй його!
*     Життя - це спадок. Бережи його.
*     Життя - це любов. Насолодись нею сповна!
*     Життя - це таїна. Пізнай її.
*     Життя - це пісня. Доспівай її до кінця.
*     Життя - це боротьба. Стань борцем.
*     Життя - безодня незнаного. Ступи в неї без страху.
*     Життя - удача. Шукай цю мить!
*     Життя таке прекрасне - не загуби його
            А що ж головне у житті?
      З дитинства ти пам’ятаєш як батьки говорять: гроші то не головне, головне … Звісно ж – здоров’я. Саме у здоров’ї полягає цінність нашого життя.
   Зараз нараховується понад трьохсот визначень поняття «здоров’я». Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ)визначає здоров’я як стан цілковитого фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не лише відсутності хвороб. Таке визначення, як видно, і дійсно мало чим відрізняється від визначення дитини у п’ятому класі, наведеного вище, однак є більш складнішим і розширенішим.
Запам’ятай його!
Яке може бути здоров’я?
Здоров’я може бути:
1.     Міцне –коли людина не скаржиться на болі, добре спить, має достатню працездатність, активна, має нормальний апетит, швидко не втомлюється, життєрадісна.
2.     Слабке  коли людина скаржиться на болі у серці, задишку, поганий сон, кашель, нежить, швидку втому, поганий апетит тощо.
Коли людина буває дійсно здоровою?
З давніх часів люди намагалися виокремити певні загальні ха­рактеристики (параметри) здоров'я. Найчастіше першим із таких параметрів називають здорове, гармонійно розвинене тіло. Але людина — не лише тіло. Від того, як влаштована її психіка, як вона реагує на інших, залежить її спокій, рівновага, комфорт, без яких життя не може бути повноцінним. Тому, коли говорять про здоров’я, вказують, перш за все, на те, що це – феномен цілісний і більш ширший.
«Якщо ви захворіли, змініть харчування. Якщо це не допомогло, змініть спосіб життя. Коли і це не допомогло, тоді звертайтеся до лікаря»— такі поради давав батько медицини, великий мисли­тель Стародавньої Греції Гіппократ. Він рекомендував людині жити в гармонії з природою. Таким чином, поняття здоров'я об'єднує багато аспектів: культуру харчування, екологію, гігієну, запобіган­ня шкідливим звичкам, формування культури міжособистісних від­носин тощо.
Як зберегти здоров’я?
Одним із ефективних шляхів до міцного здоров’я вважають здоровий спосіб життя.
Що таке здоровий спосіб життя?
«Зберігати, розвивати, відновлювати» — такою є формула здорового способу життя, закон для кожного, хто хоче щодня мати добре самопочуття і досягти успіху в житті.
Зберігати — означає поводитися так, щоб не шкодити своєму здоров'ю: уникати небезпечних ситуацій, остерігатися шкідливих звичок, наприклад, недосипати, бездумно гаяти час перед телевізо­ром. Не можна вживати зіпсовану та шкідливу їжу, а тим більше — тютюн, алкоголь чи наркотики. Дуже обережно слід користува­тися інструментами, фарбами та іншим, чим можна травмуватись або отруїтися.
Розвивати — означає працювати над розвитком своїх здібнос­тей і можливостей. Ти вже знаєш, що тренуваннями можна вдоско­налити можливості свого тіла: навчитися швидше бігати, вище стри­бати, далі плавати. Проте фізичне благополуччя — це лише один із вимірів твого здоров'я.
Ми живемо в складному й мінливому світі, де чи не щодня ви­никають якісь проблеми. Щоб успішно долати їх удома, в школі чи під час спілкування з друзями, тобі необхідно набути особливих на­вичок, їх ще називають життєвими навичкамисприятливими для здоров'я. Це уміння, які допомагають людям краще спілкуватись та розуміти одне одного й уникати зайвого ризику. «Життєвими» їх називають тому, що вони необхідні кожному, не­залежно від того, чим він займається, яку професію обере.
Більшість людей набувають цих навичок методом «проб і поми­лок». Але той, кого навчили цього, має набагато більше шансів до­сягти визначеної мети, успіху в житті, стати шанованою всіма лю­диною і бути задоволеним собою.
Відновлювати — це третя складова формули здорового способу життя. Вона вчить правильно поводитися тоді, коли ти захворів або отримав травму. Це означає:
   уміти вчасно виявити ознаки поганого самопочуття;
   знати, до кого і як звернутися по допомогу;
   уміти надати невідкладну допомогу постраждалому і самому собі;
   правильно поводитися під час хвороби (не ходити до школи з грипом, прислухатися до порад лікаря тощо).

ПАМ’ЯТАЙ!
Життя і здоров’я – великі цінності людини, джерело щастя і радості. 
Важливо оберігати їх щохвилинно і повсякчас не заради егоїстичної насолоди,

а для повноцінного життя свого і ближніх.

Немає коментарів:

Дописати коментар